NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Тонът на времето „Филмаутор“ отбелязва 45 години от премиерата на филма „От нищо нещо“
5802
Тонът на времето

„Филмаутор“ отбелязва 45 години от премиерата на филма „От нищо нещо“

„Филмаутор“ отбелязва 45 години от премиерата на филма „От нищо нещо“ с прожекция в „Одеон“ тази вечер, съобщават от сдружението. Събитието е част от фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“. Зрителите помнят Никола Рударов и с чудесната му роля на учителя по математика от филма „Вчера", който беше прожектиран в рамките на миналогодишния фестивал „30 вечери с 30 класики“, припомнят организаторите. Премиерата на „От нищо нещо“ е на 9 юли 1979 г

| 25 Октомври 2024, 13:48 ч.
„Филмаутор“ отбелязва 45 години от премиерата на филма „От нищо нещо“
„Филмаутор“ отбелязва 45 години от премиерата на филма „От нищо нещо“
Снимка © DFA

„Филмаутор“ отбелязва 45 години от премиерата на филма „От нищо нещо“ с прожекция в „Одеон“ тази вечер, съобщават от сдружението. Събитието е част от фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“.

„Синелибри“ продължава традицията на галавечерите в чест на отделни култури с фокус върху съвременното европейско кино и литературата, която го насища със смислени послания. Тези изключително вълнуващи и обичани от публиката събития са подкрепени от съответните посолства и културни институти, разказват организаторите на кино-литературния фестивал.

На 11 октомври в кино „Люмиер“ е галавечерта на Испания с премиера на филма „В очакване на Дали“ - комедия, вдъхновена от ексцентричната личност на Салвадор Дали. В рамките на събитието ще бъде отбелязана и 100-годишнината от публикуването на „Манифест на сюрреализма“, на Андре Бретон. Ще цвучат стихове на големите френски поети Пол Елюар и Луи Арагон.

На 13 октомври е прожекцията на „Зорба гъркът“ с

Българският певец, пианист и композитор Ники Захариев ще изнесе авторски клавирен концерт в София. Събитието е на 12 ноември 2024 г. и е част от европейското турне на твореца, наречено Niki Zahariev in music tour: Bulgaria and Europe, съобщават организаторите.

„Концертът е важен, защото ценители на хубавата музика постоянно ме питаха кога ще имам концерт в София. Тези запитвания бяха отправяни с толкова обич, което ме мотивира да организирам такова събитие", казва артистът.

Той ще представи нови творби, свързани с хората и света. Мисията, която той си поставя, е чрез концертите си да отправи призив за мир и прекратяване на военните конфликти навсякъде по света.

„Във войните никой не печели, а напротив има много страдащи и разбити съдби. Агресията води към нова агресия, а не към добро. Това е една смъртоносна спирала, о

Мюзикълът „Здравей! Как си, приятелю?“ на Националния музикален театър „Стефан Македонски“ гостува в Летния театър на Велико Търново.

Той бе част от програмата на Летен оперен сезон „Сцена на вековете“ и завладя публиката с 23 популярни и обичани песни на композитора Стефан Диомов.

Със спектакъла беше закрита основната програма на най-стария оперен фестивал на открито в България, който е носител на престижния лейбъл „Европа за фестивалите, фестивалите за Европа“, припомни в приветствието си към публиката заместник-кметът на Велико Търново Нейко Генчев.

Той допълни, че заедно с Arbanassi Summer Music, „Сцена на вековете“ е причина Велико Търново да носи престижния Печат на Европейската фестивална асоциация.

„След малко ще се потопите в едно преживяване, което ще ви помогне да забравите вси

Джаз фестивал ще има на 15 и 16 ноември тази година в Доходното здание в Русе. Програмата включва концерти на известни изпълнители. Това съобщиха организаторите на музикалния форум от Община Русе. 

На сцената първата вечер ще излязат музикантите от "Живко Петров трио". Публиката ще види Живко Петров (пиано), Димитър Семов (ударни) и Димитър Карамфилов (контрабас). Вечерта ще продължи с изпълненията на "Артур Дуткевич трио", в което свирят полският пианист Артур Дуткевич, контрабасистът Михал Барански и барабанистът Себастиан Кухчински. След концертите RJS Quartet ще открие джем сесия в "Макс клуб". Квартетът включва българските музиканти Анатоли Ангелов (саксофон), Светослав Неделчев (бас), Александър Атанасов (китара) и Лазар Бенов (барабани), които съчетават класически джаз със съвременни елементи.

Програмата на 16 ноември предлага изпълнения на дуото

Този уикенд в Нидерландия е белязан от пристигането на Синтерклаас (Свети Никола) - една от най-почитаните нидерландски традиции. 

В Утрехт добрият старец, придружаван от своя помощник Черния Пийт (Черен Петър), дойде днес на лодка при Стария канал и бе посрещнат от стотици деца и техните родители, които после го следваха до катедралата в центъра на града.

Синтерклаас се чества като покровител на децата. Той се основава на историческата фигура на Свети Никола, който и ние в България празнуваме на 6 декември. От него тръгва така популярният в цял свят Дядо Коледа. Самият празник се чества на 6 декември. В нощта на 5 срещу 6 декември децата получават подаръци.

Националното пристигане на Синтерклаас вчера във Вианен, провинция Утрехт, бе мирно, но в други градове имаше протести и сблъсъци, съобщиха местните медии.

В Йерсеке четирима души са били арест

Зрителите помнят Никола Рударов и с чудесната му роля на учителя по математика от филма „Вчера", който беше прожектиран в рамките на миналогодишния фестивал „30 вечери с 30 класики“, припомнят организаторите.

Премиерата на „От нищо нещо“ е на 9 юли 1979 г. Сценарист е Николай Никифоров, оператор - Георги Георгиев, художник - Владимир Лекарски, костюми – Елиана Стоянова, музика - Борис Карадимчев. Ролите изпълняват Анета Сотирова, Асен Кисимов, Стефан Данаилов, Стефан Костов, Анна Пенчева, Иван Савов, Димитър Панов, Мария Ганчева, Стефан Костов, Веско Зехиров.

Филмът е заснет по действителна история, случила се с един от най-известните ни художници - Иван Стоилов-Бункера. Той често разсмива приятелите си с нея, така я научава и колегата му Петър Рашков, който пък я разказва на писателя Николай Никифоров, автор на сценария. Известен столичен журналист отива на гости на своя съученик Панчо в провинцията. Панчо е отишъл в града и съпругата му трябва да посрещне госта. Под любопитните погледи на съседите двамата очакват домакина пред трапезата. Неловкостта между тях се засилва. Умореният гост е готов да преспи в плевнята. През нощта, изплашен от биволицата, журналистът пада в изкопа за септична яма. На разсъмване стопанката го открива и в желанието си да му помогне, също пада в дупката. Когато Панчо си идва и намира приятеля и жена си в ямата, той е потресен. Разяждан от ревност, е готов да пренебрегне приятелството, с което се е гордял. Панчо не може да повярва, че кротката биволица е изяла ризата на приятеля му и той от уплаха е паднал в ямата. Затова решава да я заколи, за да открие в стомаха доказателството за неопетнената семейна чест. Селото се готви за пир. Журналистът, проклинайки се за главоболията, които е създал, се измъква през прозореца.

„Хубавото и непреходното на тази комедия е, че показва в цялата своя битност мъжът и жената. Все пак поколенията знаят, трябва да помнят, че всичко това, което започва и свърша, е с един мъж и с една жена. И тази прекрасна комедия е апотеоз на обичта, на това какво ще кажат хората, нещо, което и в наши дни все още битува. Не сме така разкрепостени, много често се опитваме да отклоним вниманието от себе си, да не би случайно някой да си помисли нещо за нас, такова, каквото ние не сме. Това е една от прекрасните и характерни роли на Стефан Данаилов. Ние сме градски хора, и двамата и сме родени в центъра на София, на две съседни улици, а пък изведнъж се оказа, че изиграваме нещо нетипично за нашата среда. И точно затова се получи филмът, защото влязохме в образ. Винаги се получават по-добре нещата, когато си коренно далеч, а само героя си възприел, който ти играеш“, разказва Анета Сотирова.

„Интересното беше, че снимахме сцената в ямата, с моята нощничка прозрачна, някъде през ноември, тогава беше някаква първа копка на комплекса в „Младост 4“. Слагах един калорифер, който духаше и отгоре покривахме с найлон, за да може горе долу и тази пара, която излизаше от нас, от устата ни, да се прикрие. Това бяха едни 10-ина дни доста сериозни в здравословен аспект, беше рисковано, но се получи. Друга интересна случка е, че единния път така падна лопатата, с която аз трябваше да изкача, че почти щеше да ме среже, просто имаше Господ над мен, който изведнъж я отмести от тялото ми. Така че имахме много интересни преживявания по време на снимките в село Трудовец, всичко беше автентично. Тази къща, която след това в киноцентъра беше притворена, беше истинска, така беше обзаведена, такъв беше холът с покритите мебели. Аз не зная сигурно вече няма такива къщи, защото и хората си отидоха. Така че ако има, те пък ги пазят за децата, които са в чужбина за внуците, които очакват да се върнат някой ден“, казва още актрисата. 

Диско фест с музиката на 90-те организират в Априлци, съобщиха от пресцентъра на община Априлци.

Събитието ще се състои на 16 и 17 август в парка на кв. Острец, в полите на вр. Марагидик в планинския град. Организатор на мероприятието е Община Априлци.

Посетителите на двудневния фестивал ще могат да чуят популярни български песни от 90-те години на миналия век.

Сред гост-изпълнителите са Росица Кирилова, братя Аргирови и Илия Ангелов от „Диана Експрес“. Певицата Илиана Росини и диджейте Емил Йорданов и Васко Громков също ще забавляват публиката.

Независимото пространство за изкуство и култура в София – Culture Lab, празнува 10-годишнина – на 10 ноември. 

За вас вратите си ще отворят десетки ателиета на родни и чуждестранни артисти, както и залите за въздушна акробатика, rc car drifting и скейтпаркът, разказват организаторите. По думите им това е място, направено с много любов от артисти за артисти.

По повод юбилея, Culture Lab Gallery отваря врати с изложба на артисти от сградата. Ще бъдат показани творби на Иво Илиев-Yeto, Крум Балджийски, Костадин Радичев, Ханко Седефчев, Александър Инчовски, Филип Якобсон, Анита Арсова, Васил Братанов, Лидия Иванова, Пламен Петков-Тегавия, Велислав Кертиков, Давид Хъкинс, Чудомир Драгнев- Looneytools, Стив Уидърс, Крум Вълков, Кирил Станоев, Васил Василев - Welding King, Иво Ангелов, Гери Табакова, Антон Иванов, Тайфун Хасан, Милко Дюлгеров.<

Документален филм, посветен на 130-годишнината от рождението на цар Борис Трети, ще бъде излъчен на 24 октомври в Балната зала на Софийския дворец (НХГ), съобщават организаторите.

Филмовата лента е озаглавена „Обединителят“ и е част от документалната поредица „Владетелите на третото българско царство“. Продуцент на поредицата е фондация „Българска памет – Братя Диневи“, а неин автор е историкът Мълвина Господинова. На събитието ще присъстват синът на Борис Трети Симеон Сакскобургготски и членове на семейството му. 

Борис Трети е роден на 30 януари 1894. Той е цар на България от коронацията си на 3 октомври 1918 до смъртта си на 28 август 1943 г. Син е на цар Фердинанд Първи, който абдикира в негова полза след поражението на България през Първата световна война. 

/ВСР

София е част от турнето Things We Have In Common на датската арт поп, инди рок група Efterklang. Събитието е на 30 април 2025 г. в Live&Loud, съобщават организаторите. 

Things We Have In Common (via City Slang) е новият албум на триото, отворено към експеримента и постоянни търсения. Различни артисти допринасят за албума. Сред тях са Мабе Фати от Гватемала – чело и вокал, Зак Кондон – тромпет, от формацията Beirut, и Момичешкият хор на Южна Дания.

Музикантите от Efterklang са били в София за първи път през 2013 г. Наскоро направиха премиера на новото видео на To a New Day, с материали, изпратени от феновете.